Претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски, разговараа за нова размена на затвореници, соопштија украинските власти.

Првата операција од овој вид се случи во септември, а втората во декември, но меѓу Украина и проруските бунтовници.

Путин и Зеленски во телефонскиот разговор споменале ослободување затворени украински државјани на истоткот од Украина, подрачје под контрола на проруските бутновници, како и на црноморскиот полуостров Крим и во Русија, се наведува во сооптшението од кабинетот на украинскиот претседател.

Тие исто така разговарале и за новиот состанок во форматот на Нормандија по таквата средба во декември во Париз со посредство на Франција и Германија.

Путин и Зеленски првпат се сретнаа во Париз, а потоа следуваше размена на речиси 200 затвореници меѓу Киев и проруските сепаратисти, што претставуваше операција во ново смирување на конфликтот меѓу двете страни, а во која од 2014 година настрадаа над 13.000 луѓе.

Во септември Киев и Мосва разменија 70 затвореници, а Русија на Украина ѝ ги врати запленетите воени бродови.

извор: Makfax

Најчитани вести