Повеќе од 1700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот. Заменик директорот на Националната здравствена комисија на Кина изјави дека близу 1400 луѓе и` подлегнале на заразата, која се прошири низ Азија и стигна до САД и Европа.

Бројот на жртвите од коронавирусот порасна на 1.383, а забележани се 5.090 нови случаи што е рекорден број. Од вирусот заболеа вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји во светот, а меѓу заболените во Кина има се повеќе здравствени работници кои се грижат за заболените, пренесе Си-ен-ен.

извор: Makfax

Најчитани вести