Поранешниот италијански премиер и лидер на националната фашистичка партија Бенито Мусолини ќе остане почесен граѓанин на градот Сал во северна Италија.

Мусолини ја основал фашистичката Социјалистичка Република во тој дел на Италија за време на Втората светска војна, пренесува агенцијата „Анса“.

Повеќето членови на градскиот совет ја отфрлија петицијата поднесена од тројца членови, припадници на малцинството, кои побараа на диктаторот да му се одземе почесната титула од 1924 година.

извор: Makfax

Најчитани вести