Поранешниот фудбалер на Динамо Загреб., Златко Месиќ, член на славната генерација на „модрите“ од 1967 година, почина на 74 годипна возраст во Загреб. Важеше за „добриот дух“ во клупската соблекувална и играше како коректор во средниот ред на најтрофејниот хрватски фудбалски клуб.

Се впиша во историјата на тимот од „Максимир“ како стрелец на неколку важни голови, меѓу кои и против Јувентус во четврт-финалето на Купот на саемски градови во 1967 година.

Месиќ е роден во Загреб на 13 април во 1946 година. Фудбалските почетоци ги направи во Динамо во 190 година и во клубот се задржа до 1968 година. По кратката епизода во Кроација од Торонто, се врати меѓу „модрите“, а подоцна играше и за Загреб, Јадран од Пореч и Ровињ

Покрај Купот на саемски градови во 1967 година, Месиќ со Динамо Загреб триумфира и во Купот на поранешна Југославија во 1965 година.

На Максимир секогаш ќе се памети неговата изјава: „Знаето што, во Динамо е голема работа да играш и како резерва“

Најчитани вести