Објавена видео-снимка на која се гледа огромна бура од облак со прашина го покрива Нов Јужен Велс.

Нов Јужен Велс опустошен од пожарите, кој во декември уништи повеќе од 10,7 милиони хектари земја, како и снежните бури кои во последните неколку недели донеле олеснување на исцрпените пожарникари кои се бореа против огнената стихија во која настрадаа милијарда животни и 29 луѓе, а уништени се 2.500 домови, сега Нов Јужен Велс е повторн под налет на бура од густ облак прашина која стихино се шири по целата територија.

Најчитани вести