Иранскиот претседател Хасан Рохани предурпеди дека европските војници распоредени на Блискиот исток можеле да бидат во опасност.

Трите европски земји, кои го потпишаа меѓународниот договор за нуклеарната програма на Иран – Франција, Велика Британија и Германија, покренаа механизам за решение на спорот предвиден со договорот, со што би го принудиле Техеран да се врати на почитувањето на своите обврски.

Веднаш реагираше Рохани и тој се закани на Европа по ескалацијата на тензиите меѓу Иран и САД.

извор: Makfax

Најчитани вести