Германските медиуми распалија по канцеларката Ангела Меркел поради нејзината средба со рускиот претседател Владимир Путин.

Московскиот дописник за весникот „Зидојче цајтунг“, еден ден по средбата меѓу Путин и Меркел, одржана на 11 јануари, објави текст за претседателот Путин, во кој се наведува дека рускиот претседател на сила го постигнал она што го сакал одамна, додавајќи дека е страшно и тоа што Кремељ влијае, но одбива да преземе одговорност, пренесе Спутник.

Од друга страна, германскиот весник „Билд“ ја критикуваше „слабата канцеларка“, која „моли“ и која на ништо не се спротивставила на „агресорот“.

Според поранешниот главен уредник на порталот „Ханделсблат“, а моментално сопственик на новиот ресурс „Медија пионир“, Габор Штајнгарт, со жалење констатирал дека сојузништвото и пријателството кое се пренесува со генерации, исчезнува, бидејќи Меркел почнала да маневрира меѓу Западот и Истокот.

Германскиот весник „Цајт“ го критикуваше средчниот тон од средбата меѓу Меркел и Путин, како и „неочекуваното“ истакнување на заеднички точки и пофалниот говор на Меркел за активностите на Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Сирија и Либија.

извор: Makfax

Најчитани вести