За добро здравје. Ова овошје го зајакнува имунолошкиот систем, го регулира крвниот притисок и варењето, помага во лекувањето на респираторни заболувања, стрес и главоболка. Покрај тоа што е вкусно, тоа е исто така многу здраво.

Многумина не знаат дека кивито е една од најздравите намирници. Полно со антиоксиданти и содржи повеќе витамин Ц од портокалите и други цитруси Тој е одличен извор на калиум, растителни влакна, витамини А и Е, кој има многу здравствени придобивки.

Кивито содржи многу растителни влакна кои  помагаат лесно варење на храната и се препорачува како храна за здрав појадок. Може да се комбинира со други овошја, јогурт, кефир, мусли итн.

Исто така може да спречи респираторни заболувања и е особено ефикасно кај децата. Истражувањата покажаа дека пет до седум порции киви неделно може да ја намалат кашлицата за 27 проценти , иритација на носот за 28% и хронична кашлица за 25 проценти. Сето ова се должи на витаминот Ц.

Витамините А, Ц и Е имаат антиоксидантна активност. Неколку студии покажаа дека кивито може да го намали ризикот од стареење на макуларната дегенерација за 36 проценти. Киви содржи лутеин и зеаксантин, супстанции што природно се наоѓаат во човечкото око. Лутеинот помага да се филтрира штетната сина светлина, што помага да се спречат очни заболувања предизвикани од стареењето.

Киви е богат извор на електролити од калиум, кој игра важна улога во одржувањето на доволна количина течност во организмот. Исто така, ги регулира отчукувањата на срцето и крвниот притисок и ги спротивставува негативните ефекти на натриумот.

Растителните влакна од киви може да го намалат нивото на лош  холестерол. Бидејќи го намалува холестеролот, исто така ризикот од срцеви заболувања и срцев удар. Правилното внесување калиум е клучно за здраво срце, а кивито е еден од најдобрите извори на калиум.

Киви е идеално овошје за модерното време во кое живееме. Поради високата количина на витамин Ц, ја ублажува нервозата и вознемиреноста. Исто така е идеално за ослободување од стресот. Ни помага да се чувствуваме смирено и полесно да се справиме со проблемите и пречките што животот ни ги наметнува. Лекарите препорачуваат да консумирате киви пред да разговарате на работа или важен состанок бидејќи ја намалува напнатоста.

Флавоноидите и каротеноидите кои имаат антиоксидантно дејство го штитат организмот од слободни радикали. Слободните радикали можат да предизвикаат голем број на болести, вклучувајќи рак. Киви штити ДНК од оксидативно оштетување, што го намалува ризикот од рак уште повеќе.

Една студија открила дека ако јадете киви секое утро, може да го има истиот ефект како аспиринот, за кој е познато дека спречува згрутчување на крвта. Киви го намалува нивото на триглицериди во крвта за дури 15 проценти, што спречува создавање на плаки на ѕидовите на артериите и го зачувува здравјето на срцето и крвните садови.

Најчитани вести