Извршниот директор на „Боинг“, Денис Муиленбург кој беше отпуштен по кризата со моделот 737 макс, ќе добие отпремнина од 62 милиони долари.
        
Муиленбург беше отпуштен во декември по кризата со авионите 737 макс и по две фатални несреќи во кои загинаа 346 лица за пет месеци.Тој ќе изгуби 14,6 милиони долари во акции, но има право на скоро 62 милиони долари пензии и бонуси, сооошти компанијата.
        
Авионите 737 макс беа приземјени во март, што ја чинеше авиокомпанијата повеќе од една милијарда американски долари, ја запре продажбата на нови авиони и го запре производството на тие авиони во „Боинг“.

извор: Makfax

Најчитани вести