Skip to main content
x

2 Dec 2019 - 20:10
redakcija
Статија

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер ќе биде првата жива личност чиј лик ќе се најде на монета во Швајцарија. Тамошните власти објавија дека ликот на 20-кратниот освојувач на гренд слем титули ќе се најде на сребрена монета од 20 швајцарски франци и ќе биде издадена на 23 јануари идната година. Подоцна ќе биде издадена и златна монета со неговиот лик од 50 франци.

Сребрената монета ќе се продава во лимитиран број од 95,000 монети, а ќе чини 30 швајцарски франци. Златната монета ќе чини помеѓу 40 и 60 швајцарски франци.

Ова е нова голема чест која ја приредува Швајцарија за својот најпопуларен спортист. Во 2007 година Федерер се најде на поштенска марка издадена од пошта во Базел каде што тенисерот израснал.

sportmedia.mk

Најчитани вести