Неколку илјади луѓе продефилираа низ центарот на Приштина, за време на третата Парада на гордоста одржана во овој град, пренесуваат приштинските медиуми.

Парадата на гордоста под слоганот „За кого ти бие срцето“, е одржана во главниот град на Косово без инциденти, од која активисти од ЛГБТ заедницата повикаа на еднакви права.

Еден од организаторите оценува дека овогодинешната парада ја поддржале повеќе илјади луѓе и изрази задоволство поради се поголемиот број на учесници.

извор: Makfax