Турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, изјави дека продолжуваат подготовките за очекуваниот упад во Сирија.

„Нашите напори во врска со офанзивата продолжуваат како и подготовките“, рече Акар за агенцијата „Анадолија“.

Турските сили се подготвуваат по повлекувањето на американската војска да влезат во северна Сирија.

извор: Makfax

Најчитани вести