Руските граничари уапсиле повеќе од 160 државјани на Северна Кореја во Јапонското Море поради рибокрадство, откако претходно во инцидент беа нападнати и повредени четири руски граничари, од кои еден бил ранет со огнено оружје, пренесува „Спутник“ цитирајќи го рускиот Истражен комитет.

„По координираните акции на крајбрежната стража, авијацијата и специјалните сили, граничарите запленија две шкуне, 11 моторни чамци, а уапсени се 161 државјани на Северна Кореја. Меѓу странците има повредених, на кои им е укажана неопходната помош,“ соопшти прес-центарот на ФСБ.

Руските граничари им ја одзеле забранетата опрема за риболов на уапсените лица, а против нив е покрената кривична постапка поради напад на службени лица.

извор: Makfax

Најчитани вести