Извршниот директор на Huawei, Ричард Ју го претстави новиот high-end чипсетKirin 990 и неговата 5G верзија. Тоа се случи денеска за време на неговиот говор „Преиспитување на еволуцијата“, со кој го отвори саемот за електроника на потрошувачи IFAво Берлин.

„Kirin 990 (5G) е првиот во свет 5Gсистем со еден чип кој ќе им овозможи на потрошувачите да добијат супериорно искуство и еден чекор пред остатокот од првата година на 5G комерцијализацијата“,изјави Ричард Ју пред берлинската публика. Тој додаде: „За да се задоволат потребите на потрошувачите во ератана5G, новиот Kirin 990 (5G) е подобрен квалитативно во однос на перформансите и енергетската ефикасност, пресметките за AI и интернет провајдерот, отворајќи нови хоризонти на корисниците на паметни телефони“.

Kirin 990, кој беше претставенсо 5G, исто така ќе им даде на потрошувачите импресивни перформанси, енергетска ефикасност, AI и фотографска функционалност, нудејќи подобро корисничко искуство на голема група корисници со 4G паметни телефони.

Првиот 5G систем со еден чип што овозможува брза конекција

Kirin990 (5G) на Huawei е првиот систем со 5G во светотсо еден чип кој испорачува најдобро решение за 5G смартфони. Со својот револуционерен процес на производство 7 nm + EUV, Kirin990 (5G) има интегриран 5G модем, со помала големина и помала потрошувачка на енергија, соодветно. Kirin 990 (5G) е првиот 5G систем со еден чип кој работи истовремено со единечни (SA) и нестендан (NSA) архитектури и TDD / FDD со голема ширина на опсег, овозможувајќи му да функционира ефикасно преку мрежи и мрежни режими. Врз основа на неверојатната 5G поврзаност на Balong 5000, Kirin990 (5G) постигнува водечка брзина на downlink од 2,3 гигабајти во секунда и максимална брзина на достигнување од 1,25 гигабајти во секунда, давајќи уникатно 5G искуство.

Иновативна архитектура на централниот процесор

Kirin 990 (5G) е првиот систем со еден чип кој има дво-јадрен процесор заснован на архитектурата Да Винчи која се состои од големи и мали централни јадра на процесорот. Големото јадро постигнува одлични перформанси и енергетска ефикасност во тешки компјутерски сценарија, додека малото јадро обезбедува исклучително мала потрошувачка на енергија, демонстрирајќи голема компјутерска моќ преку иновативната архитектура на процесорот.

Врвни перформанси и енергетска ефикасност

Процесорот Kirin 990 вклучува три нивоа на текстура на енергетска ефикасност – две ултра-големи, две големи и четири мали јадра, со доминантна фреквенција до 2,86 GHz. Покрај тоа, Kirin 990 користи 16-јадрен Mali-G76 графички процесор и нов Smart Cache систем за интелигентно распределување на протокот на податоци, кој заштедува ресурси ефикасно и има мала потрошувачка на енергија. Што се однесува до гејмингот, Kirin 990 (5G) ја поддржува ажурираната одлика Kirin Gaming + 2.0, која овозможува исклучително брзо искуство благодарение на ефективната соработка помеѓу хардверската инфраструктура и решенијата.

Новиот ISP 5.0за одлично фотографско доживување

Kirin 990 (5G), исто така, иновира во фотографијата со целосно новиот ISP 5.0, кој воведува нови случувања, хардверски-базирании 3Д филтрирани(BM3D), за да овозможи осветлувањето и острината да бидат присутнидури и при слаба осветленост. За прв пат, Kirin990 исто така користи двоен домен за потиснување на бучавата на видео. Покрај тоа, обработката на видео во реално време и рендерирањето засновано на вештачка интелигенција можат да ја подобрат бојата на кадритеи да додадат филмски квалитети.

За време на настанот во Берлин, Huawei ги претстави и новите дизајни и бои на еден од најпопуларните производи на компанијата – HUAWEI P30 Pro. Двата нови HUAWEI P30 Pro дизајни се инспирирани од природата и создадени преку процес на мелење мат. Со својата длабока Mystic Blue боја што го рефлектира одразот на небото на море и нежната Misty Lavender инспирирана од бојата на зајдисонцето од лаванда, Huawei отвора нови хоризонти и им дава на потрошувачите два нови елегантни дизајни на паметни телефони. Покрај тоа, паметните телефони ќе имаат нова ажурирана функционалност на фотографии и видео, како и новиот оперативен систем EMUI 10, кој на корисниците им дава ново, високо ниво на паметно искуство.

Ричард Ју и официјално ја претстави новата безжична слушалка на HUAWEI FreeBuds 3. Нивниот нежен дизајн доаѓа во тркалезна форма. HUAWEI FreeBuds 3 е исклучително удобен за носење и има убав зафат. Тие се достапни во две класични бои – црна и бела боја. Тие се првите слушалки на Huawei и го карактеризираат моќниот чипсет KirinА1, кој им гарантира стабилна и моќна поврзаност, импресивен квалитет на звукот и паметно намалување на надворешниот звук. Овие се првите безжични слушалки во светот кои нудат ефективно намалување на бучава.

Серијата MATEнаHUAWEI, којаќе работи со новиот чипсет Kirin 990, ќе биде презентирана во септември.

 

 

извор: USB.mk

Најчитани вести