Џихадист од ИСИС, кој се обидел да снима видео во кое ја обновува заклетвата за терористичка група, постојано бил спречуван од една птица која крека додека се обидува да го изрецитира својот завет.

Снимката е снимена од јеменски огранок на ИСИЛ, а на снимките се гледа како маж на колена се обидува безуспешно да ја прочита заклетвата.

Човекот бил идентификуван како Абу Мухамед ел-Адени, а птицата очигледно „му оди на живци“ со врескање и крекање, додека неговиот колега се обидел да го охрабри така што му рекол „да остане смирен и кул“.

Елизабет Кандал, експерт за Блискиот исток од Оксфорд, која го сподели видеото, рече дека снимката е направена во 2017 година и беше објавена од Ал-Каеда на почетокот од оваа недела во обид да ги исмее своите регионални ривали.

Најчитани вести