Властите во Судан доцна во четвртокот објавија дека во земјата бил спречен обид за државен удар, соопшти „Скај њуз Арабија“, цитирајќи ја изјавата на Комитетот за одбрана и безбедност при Транзицискиот воен совет.

Според изјавата, во обидот за државен удар биле вклучени 12 воени полицајци кои сега се притворени.

„Службата за безбедност почна со испрашување, а веднаш потоа ќе бидат пренесени на суд”, рече шефот на комисијата, генерал-полковник Џамал Омар.

Тој додаде дека трансферот на власта може да се постигне само со избпри, а не со воени средства. Пред еден месец, Транзицискиот воен совет соопшти дека спречил два обида за државен удар.

На 11 април суданската армија го собори тогашниот претседател Омар ал-Башир, кој ја водеше земјата 30 години, од функцијата поради протестите што со месеци ја блокираа земјата и тешката економската ситуација во Судан.

Армијата ја презеде власта преку формирање на Транзицискиот воен совет, распуштање на Парламентот и суспендирање на Уставот. Опозициските сили повикаа што е можно поскоро да се формира цивилна влада и да почнат против воениот совет. Страните се обидуваа да дојдат до заемно прифатлива одлука два месеци, но не постигнаа договор.

На 3 јуни, полициските тактички единици на суданската полиција и полицијата ги растераа демонстрантите од плоштадот спроти главниот штаб на вооружените сили во Картум. Како резултат на тоа, десет лица загинаа, а тензиите се влошија. По овие настани, опозицијата одби да продолжи со разговорите со армијата и објави дека сите контакти со војската се прекинати.

На 5 јули, суданскиот Транзициски воен совет и опозициските сили се согласија да формираат преодна група составена од воени и цивилни членови.

Новиот совет ќе работи најмалку три години додека не се одржат парламентарни избори. Партиите, исто така, се согласија да формираат независна влада и да почнат истрага за насилствата што се случија во изминатите недели.

извор: Makfax

Најчитани вести