САД најавуваат 2,2 милијарди долари за ново оружје и муниција за Украина

03.02.2023
Vesnik.com
САД најавуваат 2,2 милијарди долари за ново оружје и муниција за Украина

Списокот вклучува муниција за ракетните системи ХИМАРС што им овозможија на украинските сили да таргетираат зад руските линии, системи за ПВО и оклопни возила, соопшти Пентагон. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;