Полскиот премиер: Ќе бараме компензација од ЕУ за Леопадрите што што ги испраќаме во Украина

24.01.2023
Vesnik.com
Полскиот премиер: Ќе бараме компензација од ЕУ за Леопадрите што што ги испраќаме во Украина

Моравјецки во интервју за полската телевизија ТВН рече дека ова барање „ќе биде уште еден тест за добрата волја на Европската унија“, додавајќи дека се надева дека ова барање ќе биде исполнето.

Да потсетиме, германската влада денеска потврди дека го добила барањето на Полска да испрати тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина. Германија конечно се согласи за испраќање тенкови, што е поддржано од Полска, САД и неколку други членки на НАТО.

Тензиите околу испраќањето Леопарди во Украина ескалираа во еднонеделната расправија меѓу германските и полските лидери, при што Моравјецки ја обвини Германија за „губење време“ со тоа што не донесува одлука.

„Подготвуваме одлука, таа ќе пристигне многу брзо“, изјави германскиот министер за одбрана Борис Писториус на денешната заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додаде дека, „во случај на позитивна одлука, Германија ќе дејствува многу брзо“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;