Објавени се нови резултати од референдумот, Русите сакаат анексија следната недела

27.09.2022
Vesnik.com
Објавени се нови резултати од референдумот, Русите сакаат анексија следната недела

Референдумот беше спроведен во четири региони – Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон – кои сочинуваат околу 15 отсто од украинската територија.

Проруските власти во Луганск објавија дека 98,5 отсто од луѓето гласале за приклучување кон Русија, врз основа на 69 отсто преброени гласачки ливчиња. Во Запорожје 92,9 отсто од нив гласале „за“ врз основа на повеќе од 70 отсто од преброените гласови, додека во Херсон над 87 отсто гласале „за“, изјави шефот на изборната комисија. Бројките од Доњецк не биле веднаш достапни.

Проруските власти носеле гласачки кутии од куќа до куќа. Украина и Западот го осудија како нелегитимен, принудна вежба за создавање правен изговор за Русија да ги анектира тие региони.

Рускиот претседател Владимир Путин тогаш може да го прикаже секој обид на Украина да ги врати тие територии како напад врз самата Русија. Путин минатата недела изјави дека е подготвен да употреби нуклеарно оружје за да го брани „територијалниот интегритет“ на Русија.

Раселените лица од четирите региони можеле да гласаат во Русија. Руската државна новинска агенција РИА објави дека првите резултати покажале дека повеќе од 96 отсто од гласачите одлучиле да дојдат под власт на Москва.

Украина постојано предупредуваше дека руската анексија на дополнителни територии ќе ја уништи секоја шанса за мировни преговори, седум месеци откако Москва започна инвазија на нејзиниот сосед. Киев предупреди дека Украинците кои ѝ помогнале на Русија да организира референдуми ќе се соочат со обвиненија за предавство.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ја повика Европската унија да воведе нови економски санкции кон Русија за да ја казни поради одржувањето на референдумот, но рече дека резултатите од гласањето нема да ги променат постапките на Киев на бојното поле.

Гласовите го отсликуваат референдумот во анектираниот Крим од Русија во 2014 година, кога лидерите на Крим објавија дека 97 отсто гласале за отцепување од Украина и приклучување кон Русија.

Путин на државната телевизија денеска изјави дека референдумот е дизајниран за, како што вели, да го спречи прогонството на етничките Руси и руските говорници, што Киев го отфрла. „Спасувањето на луѓето во сите области каде што се одржува овој референдум е наш приоритет и фокус на вниманието на целото наше општество и држава“, рече Путин.

Во последните месеци Москва работи на „русификација“ на окупираните територии, што вклучува издавање руски пасоши на населението и менување на училишните програми.

Русите го забрзаа спроведувањето на референдумот откако Украина доби замав на бојното поле и ги порази руските сили во североисточниот регион Харков.

Валентина Матвиенко, претседателка на Горниот дом на рускиот парламент, изјави дека доколку резултатите од референдумот бидат поволни, припојувањето на четирите региони кон Русија може да се смета уште на 4 октомври – три дена пред 70-тиот роденден на Путин.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;