САД: Украина не го доби нашиот моќен ракетен систем. Има ГРЕШКА ВО ПРЕВОД

27.09.2022
Vesnik.com
САД: Украина не го доби нашиот моќен ракетен систем. Има ГРЕШКА ВО ПРЕВОД

Соединетите Држави нема да започнат со испорака на софистицирани системи за воздушна одбрана НАСАМС во Украина уште два месеци, објави Пентагон, оспорувајќи ги извештаите дека Украина веќе ги добила.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски беше погрешно цитиран во текот на викендот во транскрипт од телевизиско интервју на англиски јазик, што укажува на тоа дека вооружените системи биле испорачани.

„Соочете се со нацијата“ на CBS News го коригираше транскриптот, признавајќи ја грешката во преводот, а Пентагон потврди дека Националниот напреден ракетен систем земја-воздух (NASAMS) сè уште не бил испорачан.

„САД сè уште не го испорачале НАСАМС на Украина во оваа фаза. Очекуваме првите два да бидат испорачани во следните два месеци или нешто повеќе“, рече бригадниот генерал Патрик Рајдер, портпарол на Пентагон, на прес-конференција.

Киев долго време бара моќен систем

Киев долго време бара НАСАМС. Соединетите држави досега одобрија испраќање на вкупно осум НАСАМС во Украина, а Рајдер рече дека преостанатите шест ќе бидат „долгорочни“ испораки.

Оружјето е дел од поголемата американска безбедносна помош за Украина во вредност од над 15 милијарди долари од почетокот на руската инвазија на 24 февруари, наведува американската влада.

Оружјето доставено од Запад е од витално значење за Киев да заземе големи делови од североисточна Украина во успешната контраофанзива на почетокот на овој месец.

За каков систем се работи?

Како што веќе напиша соработникот и воен експерт на Индекс, Марио Галиќ, ракетниот систем PZO NASAMS е заеднички развиен од компаниите Norsk Forsvarteknologiea (денес Kongsberg Defense & Aerospace) и Hughes (денес Raytheon) со цел норвешката армија да добие евтин, мобилен и ефикасен систем. Како основа беше земена воден проектил AIM-120 AMRAAM бидејќи има активен радарски систем за самонаведување, што во голема мера го поедностави целиот систем.

Надзорот на воздушниот простор беше доделен на радарот AN/MPQ-64 Sentinel, кој беше веќе докажан во тоа време, додека радарско-електро-оптичкиот систем TPQ-36A се користеше за следење на откриените цели. Командниот центар ги надгледува радарите и три или повеќе хексагонални фрлачи.

За време на демонстрацијата на способностите на НАСАМС во Норвешка во 2001 година, норвешките домаќини тврдеа дека системот може да собори сè, од (руски) стратешки бомбардери до бомби со ласерско наведување. Единственото нешто што не сакаа да го кажат е точниот дострел, само изјавија дека е неколку пати помал во споредба со дострелот кога истиот проектил се лансира од авион.

Опсегот варира

Исто така, опсегот варира во зависност од тоа која верзија на AMRAAM се користи. Ракетата AIM-120C-5, чиј дострел при лансирање од авион е околу 105 километри, има дострел од 35 километри кога се користи од НАСАМС.

Најдолгиот дострел го постигнува ракетата АИМ-120Д (дострелот од авионот е повеќе од 160 км) – околу 50 км. Но, бидејќи американското воено воздухопловство нема многу ракети AIM-120D, тешко дека Украинците ќе ги добијат.

Тие најверојатно ќе го добијат постариот AIM-120A/B, чиј домет кога се користи од системот НАСАМС е 20 километри за верзијата А и 25 километри за верзијата Б. Сепак, дури и со толку ограничен дострел, тие можат успешно да соборат руски крстосувачки ракети.

Ракетите AMRAAM-ER може да се лансираат и од НАСАМС. На официјалната веб-страница на компанијата Raytheon Missiles & Defence е наведено дека развојот на таа ракета е завршен во 2021 година, а првите сериски копии се очекува да бидат испорачани во 2022 година.

Извор: Индекс

Фото: принтскрин јутјуб

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;