Прво интервју на ЕКС СОПРУГОТ НА СЕВЕРИНА: Конечно се огласи Игор Којиќ и еве што кажа

27.09.2022
Vesnik.com
Прво интервју на ЕКС СОПРУГОТ НА СЕВЕРИНА: Конечно се огласи Игор Којиќ и еве што кажа

Поранешниот сопруг на Северина Вучковиќ, Игор Којиќ, последните неколку месеци е во центарот на медиумското внимание поради помирувањето со Милан Поповиќ, поранешниот партнер на оваа пејачка.

Игор и Северина беа во брак од 2015 до 2021 година. Којиќ досега во јавноста не зборувал за бракот со Северина и околностите на нивниот развод. Тој во големото интервју за Индекс.хр раскажал како се смирил со Милан Поповиќ, а зборувал и за поранешната сопруга.

– Со години летувам на хрватското приморје на прекрасните рајски острови. Сето тоа е многу блиску до мојот роден град Мостар, од каде што решив да одам на Хвар, поточно Јелса, со моите пријатели и мојата братучетка Катја… – започнал Игор.

Открил се и за средбата со Милан Поповиќ на Хвар.

– Состанокот со Милан се случи многу спонтано. Седев со моето друштво во ресторан кога тој одеднаш се појави. Единствената слободна маса во ресторанот беше зад нас, поточно зад мене. Има една поговорка која вели „Луѓето често планираат, но Бог се смее“… Набргу потоа ниту Милан, ниту јас останавме рамнодушни на целата ситуација, па отидовме на друга маса во соседната кафеана. Во животот среќаваме главно три типа на луѓе; оние кои судат, оние кои мерат и оние кои простуваат. Тој ден си пруживме рака и го ставивме само она што е најважно во центарот на нашето битие. Простувањето не го менува минатото, но ја олеснува душата и ја збогатува иднината. Простувањето и покајанието се клучот на животот.

Како што вели, не размислувал дека ќе наиде на големи критики и осуди од јавноста.

– Не размислував за тоа. Имавме многу заеднички теми. Никој не знае како да ги измирува луѓето како што тоа го прават децата, додека возрасните ги осудуваат сите, а за жал се навикнавме на тоа. Живееме во мал свет, со големи правила, кои често се менуваат, а уште почесто се прекршуваат. Не се обидувам да кријам ништо бидејќи нема ништо тајно што нема да биде објавено во јавноста. Не ја криев љубовта кон Северина, не се криев кога ја бранев таа љубов, не го кријам ниту помирувањето со Поповиќ. Се обидувам да ги сокријам и заборавам само грдите работи. Разбирам дека некои најмногу ме судат затоа што објавив фотографија со Милан Поповиќ. Свесен сум дека на некои луѓе тоа им личи на предавство, многу груб, нечесен чин. За некого тоа личи на пакт, но вистината е дека имав намера да ставам крај на разни невистини и пласирање лажни информации од најблискиот соработник на Северина, кој всушност го води целиот овој процес и, за жал, многу вешто и перфидно, со години, многу свесно негувајќи ги лошите односи на родителите на Александар заради неговите сопствени цели. Мојата средба со Милан е многу едноставна.

„И кажав на Северина дека јас и нејзиниот син се сретнавме на Хвар“

– Иако јас и Северина немаме никаква комуникација од почит кон мајка, ѝ испратив порака дека јас и нејзиниот син се видовме на Хвар и дека беше на мојот роденден. Ја известив и дека секогаш може да  го донесе синот кога тој ќе сака. Во глава и во срце одамна си го средив минатото и не би ми пречело да ми се Северина и Милан на роденден, еве јавно ги поканувам на мојот следен роденден, иако од искуство знам дека тоа едвај да може да се случи додека од сенка, целата ситуација ја контролира најблискиот соработник на Северина, но никогаш не вели никогаш. Би било убаво да се случи тоа, а знам кој би бил најсреќен.

Објаснил и што значело тоа што еднаш носел катран пред куќата на Милан во Загреб.

– Да ставиме крај на таа приказна. Тоа не беше катран, туку свеќа што ја најдов пред мојот влез. Милан живее многу блиску, а често се случуваше неговиот син да заборави нешто, па си враќавме разни работи на врата, што беше пракса. За едноставната бела свеќа и уште неколку работи што ги најдов пред влезната врата, мислев дека се заборавени од Милан или неговиот син, па  ги вратив и не видов проблем. Подоцна дознав чиј е „подарокот“ што се најде таму, но не беше бомба, а уште помалку, не дај Боже, вештерство, како што објаснија некои магови, туку обична бела украсна свеќа. На ист начин, медиумите можеа да пренесат дека на Милан му снема струја и дека му однесов свеќа да го осветлам патот, но некако бомба звучи побомбастично дури и за мене. Во денешно време вредноста на информациите е толку поголема колку е помала веројатноста и тоа е сосема јасно.

Открил и дали Милан го отежнал неговиот и животот на Северина.

– Не можам да кажам дека Милан Поповиќ ни го отежна заедничкиот живот колку што постојаните сугестии и одлуки на најблискиот соработник на Северина ја отежнуваа целата ситуација. Со Милан двапати имавме долги разговори додека јас и Северина бевме во брак. Еден разговор траеше повеќе од 5 часа кога сфатив дека тој рационално гледа на целата ситуација и сака да најде решение. Беше подготвен да разговара онолку колку што е потребнп за двајца за да се реши секоја ситуација. Секогаш кога ќе се направеше исчекор во решавањето на целата ситуација, до израз доаѓаа разни предлози и теории на соработникот на Северина и неговиот тим. Предлозите кои би направиле половина чекор кон можното решение би го вратиле сето 3 чекори назад. Често го среќавав Милан на врата кога доаѓаше да си го земе синот и во една прилика го поканив да влезе во станот за да можеме тројцата да разговараме мирно како возрасни и барем малку да се потрудиме да му го олесниме воспитувањето со целата ситуација. Седевме, тројцата разговаравме, се обидовме да се договориме за нешто. Не знам дали би успеале затоа што најголемиот проблем е што секој најмал чекор кон можно решение на која било ситуација подоцна би наишол на остра осуда на најблискиот соработник на Северина, каде Северина би потпаднала под влијание на тие нејзини владетели, се со цел апсолутна контрола на нејзиниот лик и дело. За жал, нејзината околина ви доаѓа како руска Бабушка. Гледате само една фигура, но вистината е дека оние фигури кои не се гледаат од терен се најодговорни за секоја одлука. Моќта да се владее со другите е неодолива сладост на темната страна на човековото битие. Звучи бизарно, но ако го погледнете филмот „Боемска рапсодија“ ќе сфатите кои се улогите во тој „ПР тим“ кој толку многу се споменува. Таа врска и целата околина многу подиректно би ви ја објаснила сестрата на Северина, Зденка. Не така одамна, Зденка отвори шише вино и го прослави прекинот на соработката на Северина со најблискиот соработник, кој е главен причинител за лошите односи со нејзината сестра и целото нејзино семејство. Жал ми е што Северина поминува низ сето ова и верувам дека еден ден повторно ќе се ослободи од тие канџи и ќе ги стави вистинските вредности во центарот на своето битие.

Игор ги коментирал и наводите на Милан Поповиќ дека Којиќ го штител својот син од агресивните испади на мајка му.

– Не би коментирал што точно штитев и кого. Сигурен сум дека уживаше во нашето време заедно и имаше многу среќни моменти. Разговарав со Милан најмногу за неговото растење со целата оваа ситуација. Црвен аларм се вклучи и потребно е двајцата да седнат на маса како возрасни и да најдат какво било решение за барем малку да се смири ситуацијата. На шаховската табла има негативен ќор-сокак во кој сите губат, а најмногу губи тој што најмалку заслужува. Секогаш може да се најде мало, особено кога се работи за дете. Исто така, и бабата, мајката на Северина, често предлагаше средба со Милан, но постојан отпор на таквото решение даваше најмногу првиот соработник на Северина и неговата поврзана екипа, која има најголемо влијание на секоја одлука.

– Целиот негов задкулисен тим што не го гледате се занимава со многу гадни активности и секојдневно излегуваат со разни теории и упорно работат на влошување на и онака нарушениот однос на родителите заради лични интереси. Првиот соработник на Северина одамна ги постави стандардите за сите нејзини ситуации по принципот „Омасови го проблемот, па дискредитирај го јавно за полесно да го контролираш“, би додал и „за полесно да управуваш со неа“. Доживеав овој човек да се занимава со таткото во просек по 10 часа на ден и видов како тој произведува огромна количина на омраза кон таткото што создава постојан притисок врз нормалниот тек на животот, но сето тоа не е изненадувачки ако се земе предвид дека е на некој болен, неприроден начин заљубен во Северина, што во неколку наврати и го признал на нејзината мајка. Звучи како добар трилер, но тој филмски лик целосно го живее животот на Северина, таа нема семејство, таа е атеист како целата извртена екипа и не го крие тоа, гордо хули. Честопати на Северина умееѓе да и каже, ќе цитирам: „Знаеш Хани, децата се мали ѓаволи, знаеш, ти го земаат целиот живот и на крајот те оставаат“. Човекот е навистина суштество од кое дури и Бог може да се радува, а од кого дури и ѓаволот може да се срами. Секој што испил две кафиња со него може да потврди колку тој човек мрази деца, додека Северина, пак, многу си го сака детето и жал ми е што тој волк, не во јагнешка, туку во змиска кожа, плете мрежа од зло таму каде што и е местото на свила. Сфатив дека тоа е една од клучните точки поради која Милан има проблеми во комуникацијата и не сака неговото дете да расте во таа средина, што активно влијае на сите односи и одлуки во воспитувањето на нивното дете. Целата таа средина е како седмиот круг од пеколот, чиј пат е поплочен со „најдобри намери“. Фала му на Бога што немам повеќе допирни точки со нив, им посакувам се најдобро во животот и Господ да ги благослови сите.

Северина во едно интервју раскажа дека го загубила своето и детето на Игор, а тој вели дека во тие моменти му било незамисливо тешко.

– Неописливо е и не можам да кажам дека беше лесно, но јас го тоа сфатив како божја промисла. Сè во животот се случува со причина.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;