Колку МИЛИЈАРДИ РУСКИ ПАРИ СЕ ЗАМРЗНАТИ во Германија

22.09.2022
Vesnik.com
Колку МИЛИЈАРДИ РУСКИ ПАРИ СЕ ЗАМРЗНАТИ во Германија

Германските власти од 16 септември го замрзнаа рускиот имот во вредност од 4,88 милијарди евра.

– Од 16 септември имотот вреден најмалку 4,88 милијарди евра во Германија е блокиран со санкциите на ЕУ – наведува Шпигел, повикувајќи се на документ на германското Министерство за економија и заштита на климата.

Од крајот на февруари земјите од ЕУ веќе воведоа неколку пакети санкции против Русија поради ситуацијата во Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека политиката на задржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија на Западот, а санкциите и нанесоа сериозен удар на целата светска економија.

Според него, главната цел на Западот е да ги влоши животите на милиони луѓе. Еврокомесарот Рејндерс на почетокот на јули објави дека Европската унија замрзнала 13,8 милијарди евра имот на руски бизнисмени и компании и изрази надеж дека процесот ќе биде „активиран“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;