ЧАРЛС ПОТОМОК НА ГРОФОТ ДРАКУЛА: Детали за потеклото на британскиот крал

17.09.2022
Vesnik.com
ЧАРЛС ПОТОМОК НА ГРОФОТ ДРАКУЛА: Детали за потеклото на британскиот крал

Тој е поврзан со Влад Цепеш преку неговата прабаба, кралицата Марија (1867-1953), сопруга на Џорџ Петти.

Да не беше неговото рано учество во кампањата за спас на шумите во Трансилванија, јавноста никогаш немаше да знае дека Чарлс III, новиот британски крал, е во роднинска врска со озлогласениот романски гроф Влад Цепеш, познат како Дракула.

Имено, во документарниот филм „Дива Карпатија“, тогашниот принц од Велс рекол:

– Мојата генеалогија покажува дека сум потомок на грофот Дракула од 15 век, па затоа имам причина да бидам заинтересиран за спас на оваа област.

Медиумите се надоврзаа на оваа изјава, пренесена од Асошиејтед прес и Би-Би-Си Њуз, и утврдија дека Чарлс е поврзан со Дракула преку неговата прабаба, кралицата Мери (1867-1953), сопруга на кралот Џорџ V.

BBC News потсети на локалните легенди според кои Влад потопувал леб во крвта на своите жртви, што се толкувало како негова жед за крв, што го засилило вампирскиот мит за него.

Но, поврзано и со фактот дека некои членови на британското кралско семејство навистина страдале од порфирија, недостаток на железо и токму на тоа се базира митот за вампирите.

Бидејќи оваа болест се лекувала со некои крвни компоненти, лесно е да се поврзе со легендите за вампирите, кои преживуваат хранејќи се со крвта на другите луѓе.

Вистина е дека порфиријата е наследна, но таа не мора да се манифестира до некој стресен настан (на пример, познато е дека Џорџ III претрпел голем удар кога слушнал дека неговата миленичка ќерка, принцезата Амелија, починала; дворјаните рекле што со денови плачел, не можејќи да се смири, додека состојбата не прераснала во болест).

Познато е и дека членовите на британската аристократија подготвувале раскошни банкети со јадења подготвени по најнеобични рецепти, а во неодамна објавената книга „Муми, канибали и вампири“ на д-р Ричард Саг од Универзитетот во Дурам, откриено е дека тие јаделе и човечко месо, како и дека монарсите и благородништвото користеле крв и делови од човечкото тело и за лековити цели.

Д-р Саг тврди дека барем до крајот на 18 век, членовите на британското кралско семејство консумирале крв, човечки органи и месо.

Кралицата Мери Дру и нејзиниот вујко кралот Чарлс II, на пример, јаделе делови од варен човечки череп на нивната смртна постела.

Куќа опкружена со волци и рисови

Врските со Трансилванија го мотивирале принцот Чарлс да купи куќа стара 150 години во селото Заланпатак во 2007 година, за која некои историчари тврдат дека ја основал еден од трансилванските принцови, предок на Чарлс и потомок на Дракула.

Во потрага по знаење за неговото потекло, тој ја посетил Трансилванија за прв пат во 1998 година и прво купил мала куќа за гости.

Куќата што ја поседува сега има пет спални соби и неколку бањи и е опкружена со 37 хектари недопрена природа, населена само со волци, рисови и неколку кафеави мечки.

Цепеш е жртва на пропаганда

Иако во книгата на Брен Стокер бил претставен како крвожеден вампир, австриската историчарка Маргот Рауч тврди дека Цепеш бил жртва на негативна пропаганда која требало да ја прикаже Источна Европа како примитивна и заостаната. Таа не спори дека многу Турци завршиле на колци околу неговиот замок, а целта била да се заплашат напаѓачите и да се откажат.

– Тој не беше покрвожеден од кој било друг владетел од таа ера. Ренесансата во Европа, на пример, се карактеризирала со извонредна нечовечност – вели Раухова.

Фото: Профи/Комомс википедиа/

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;