Луксузната вила од 4 милиони евра во Италија, Зеленски не ја изнајмува на Руси, само на други

01.09.2022
Vesnik.com
Луксузната вила од 4 милиони евра во Италија, Зеленски не ја изнајмува на Руси, само на други

Агенцијата Форте деи Марми: „Вилата на Зеленски изнајмена на Русите? Не, забрането ни е“

Откако се проширија гласините во Версилија, сопственикот на агенцијата за недвижности демантира дека Зеленски ја изнајмиле на Руси, но потврдува дека е нивна.

„Вилата не беше изнајмена на луѓе од руска националност бидејќи имаме налог од сопствениците кои категорично ни забранија да го правиме тоа. Можеме да изнајмуваме на секого се додека е од друга националност: Европејци, Американци и така натаму… “. Вака на мобилниот му одговара Клаудио Салвини, агентот за недвижности на Real Estate Forte dei Marmi Villas, кој од утрово е меѓу најбараните луѓе на Версилија.

„Ми ѕвонат од 8 часот наутро. “, вели тој и не се повлекува.

Тој објаснува дека тоа што утрово го објави еден весник делумно е точно, делумно не е точно.

„Она што беше напишано е лажна вест. Вилата е изнајмена на пар за лето, не ви кажувам дали живеат во Лондон или не. Договорот е склучен на маж. И сега веќе е бесплатна, па повторно се враќа на пазарот. Ако сакате да ја изнајмите, можете да го направите тоа“ подвлекува Салвини.

“Станува збор за вилата на Виторија Апуана „регистрирана е на италијанска компанија која припаѓа на друга компанија од Кипар и е во сопственост на сопругата на Зеленски, која ни даде мандат да ја изнајмиме вилата со таа клаузула, без Руси“, продолжува агентот Салвини.

„Можеби некој што минувал слушнал некој како зборува руски и претпоставил дека има Руси во куќата. Но, категорично демантирам. Можеби тие беа гости, но не и оние што ја изнајмија“.

Неколку дена во Версилија кружеше веста дека наводна двојка од Русија ја изнајмила вилата во Форте деи Марми на украинскиот лидер Зеленски, но прашината се крена вчера по написот објавен од Ил Тирено.

Според весникот, имало преговори со некои корејски туристи кои биле спремни да ја изнајмат во август од 50 до 70 илјади евра. Договорот, сепак, не се склучил. Би се постигнал договор со пар кој живее и работи во Лондон. Но, агентот за недвижности ја негира и оваа хипотеза

„Не можам да додадам ништо друго, исто така тоа се прашања за приватност, но она што е објавено не е точно“, заклучува тој.

Парите немаат боја

Ниту оние на двете страни, украинската и руската, кои со месеци се соочуваат една со друга во трагична војна.

“За информации, прашајте го претседателот Володимир Зеленски“, наведува весникот кој, според она што го објави Тиренското Море, вилата што ја поседува во Форте деи Марми (Лука) би ја изнајмил на пар руски државјани, но кои живеат во Лондон. За да ги поттикне гласините што кружат со недели, се појави и фотографија што ја рашири Русинка, која се чини дека е снимена веднаш во вилата на украинскиот лидер.

Од наведеното, агенцијата која ги има ексклузивните летни изнајмувања на луксузната резиденција, вредна четири милиони евра, започнала преговори со некои корејски туристи кои во август сакале да ја изнајмат од 50 до 70 илјади евра. Договорот, сепак, исчезнал. Сепак, од агентот нема коментар.

Пред неколку недели пред вилата беше организиран протест од Движењето на Националната патриотска мрежа, кое го истакна транспарентот „Доста е оружје на воинот“. Демонстрациите требаше да удрат на едно од симболичните места, според демонстрантите, на акциите на италијанската влада во врска со војната.

„Форте деи Марми – рекоа организаторите на протестот – е симболична локација на оваа неславна политика: град кој со децении има корист од високиот руски туризам и кој е оштетен од произволното и неоправдано одземање на имотите на руските граѓани. Кохерентноста, исто така, би наметнала запленување на вилата на еден од главните виновници на актуелната трагична ситуација: тој Володимир Зеленски кој вети мир во Донбас и кој наместо тоа не им даде одмор на своите сограѓани од Доњецк и Луганск“.

„Станарите на вилата не се Руси“ затоа што „не сме овластени да изнајмуваме ниту на Руси ниту на Украинци“: одговара Клаудио Салвини, сопственик на недвижниот имот Вила во Форте деи Марми, контактиран телефонски во агенцијата.

Агенцијата за недвижности управува со вилата ал Форте чиј имот, според она што во 2019 година го објави украинскиот истражен весник Slidstvo.info., се припишува на компанија поврзана со претседателот на Украина Володимир Зеленски и неговата сопруга. За сопственоста на вилата Салвини објаснува само дека таа е регистрирана во италијанска компанија.

Извори:

Кориера

Агенција Импрес

Лего

Фирензе Република

Ла стампа

Сакате уште? На ОВОЈ ЛИНК

Фото: принтскрин

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;