Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија

15.08.2022
Vesnik.com
Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија

Извршниот секретар на Агенцијата, Сани Јусуф, за телевизиските канали изјави дека државата обезбедила 11 кампови за привремено сместување на граѓаните кои останаа без покрив над главата во поплавите во изминатите четири дена.

Јусуф рече дека во поплавите се повредени стотици луѓе, како и дека се уништени повеќе од 200 станбени објекти. 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;