Германците УШТЕ ПОГОЛЕМИ ПЕСИМИСТИ

11.08.2022
Vesnik.com
Германците УШТЕ ПОГОЛЕМИ ПЕСИМИСТИ

Проценката за анемичниот економски раст од јуни веќе не изгледа одржлива, предупреди во вторникот претседателот на Здружението на германската индустрија (БДИ) Зигфрид Русвурм.

Пресметката дека економијата ќе расте со стапка од 1,5 отсто не ја расипува само поскапувањето на бензинот.

„Тогаш велевме дека е можен раст од 1,5 отсто само ако се оди како што треба. А сега тоа станува се потешко“, вели Русвурм за агенцијата ДПА.

На почетокот на годината, пред избувнувањето на војната во Украина, БДИ сметаше на економски раст од 3,5 отсто. „Тоа не зависи само од цената на гасот. Има и други ризици“, рече Русвурм, укажувајќи на неконтролираната инфлација. Како такви фактори на ризик тој го наведе влијанието на големото зголемување на каматните стапки во САД – најголемиот германски извозен пазар – како и слабиот економски раст во Кина.

„Луѓето се подготвуваат за фактот дека ќе мора да платат значително повеќе за струја и гас и да заштедат пари“, рече Русвурм, додавајќи дека „државата нема да може да ги компензира сите зголемувања на цените“.

Поради намалувањето на испораките на руски гас, Русвурм смета на значително поголеми трошоци. Цената на гасот долго време беше под 20 евра за мегават час, а сега германските компании треба да платат околу 10 пати повеќе за алтернатива на рускиот гас.

Тој го опиша расположението во индустријата како тензично. „Многу компании веќе ги менуваат изворите на енергија. Други едноставно мора да го прекинат производството бидејќи нивните инвестиции го пренесуваат нивниот профит“, рече првиот човек на здружението.

Тој додаде дека некои бизниси тонат бидејќи нивните клиенти повеќе не можат да ги поднесат поскапувањата, па престанале да купуваат.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;