Голем пожар во близина на Прешево, огнот се приближува кон куќите (ВИДЕО)

05.08.2022
Vesnik.com
Голем пожар во близина на Прешево, огнот се приближува кон куќите (ВИДЕО)

Противпожарните екипи со часови се борат со пожарот, а хеликоптер чека да се обиде да го изгаси пожарот од воздух.

Под закана е зимзелената шума, популарно место за излет на жителите. Како што дознава српски Курир, Координативното тело за Прешево, Бујановац и Медвеѓа е во постојан контакт со МУП и состојбата се следи.

Како што јавува дописникот на РТС од терен, во близина на локацијата каде беснее пожарот има стари ненаселени згради.

Пожарот кој зафати поголема површина и густиот чад се видливи од автопатот и од граничниот премин Прешево- Табановце.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;