Борис Џонсон ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА како премиер на Велика Британија

07.07.2022
Vesnik.com
Борис Џонсон ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА како премиер на Велика Британија

Борис Џонсон ќе поднесе оставка откако бранот оставки на владата и бунтот од неговиот кабинет го онеспособија да продолжи, пишува Политико.

Џонсон  кој ја предводеше кампањата за Брегзит и ја водеше својата партија до нагласена изборна победа во декември 2019 година – наскоро ќе се повлече, оставајќи трка за заменик на чело на владејачката Конзервативна партија.

„Премиерот денеска ќе се обрати пред нацијата“, изјавил портпаролот на Даунинг стрит.

Овој потег уследи по 24-часовна висока драма во Вестминстер, со оставка на двајца високи министри од кабинетот, проследено со бран на излегувања што ги брануваа владините редови. Делегација на високи министри – вклучително и канцелар што тој го назначи помалку од еден ден претходно – го посети Џонсон во средата навечер за да му каже дека играта е завршена.

Владата на Џонсон беше во кризен режим со месеци.

Низа откритија, најпрвин за забавите за време на карантинот на кои присуствуваа клучните фигури на врвот на британската политика, вклучително и самиот Џонсон, а подоцна и за лошото справување на владата со последователните наводи за навредливо однесување од страна на конзервативните пратеници, ја разниша контролата на Џонсон врз власта.

Само неколку часа пред да се дознае дека се откажува, Џонсон пркосно вети дека ќе се бори, велејќи им на пратениците во Долниот дом дека има „колосален мандат“ од гласачите и дека сака „да продолжи“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;