Високо ниво на тревога поради ширењето на мајмунските сипаници – Ќе се прогласува епидемија?

06.07.2022
Vesnik.com
Високо ниво на тревога поради ширењето на мајмунските сипаници – Ќе се прогласува епидемија?

Повеќе од 6.000 случаи на мајмунски сипаници се пријавени од 58 земји во актуелната епидемија, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Оваа агенција на Обединетите нации повторно ќе свика состанок на комитетот, кој најверојатно ќе предложи прогласување на епидемија предизвикана од глобалната здравствена состојба, пренесува Ројтерс.

Тоа треба да доведе до највисоко ниво на тревога на СЗО, кое се очекува да започне на или пред 18 јули, рече генералниот директор на организацијата на ОН, Тедрос Гебрејесус, на виртуелна прес-конференција од Женева.

Се додава дека на претходниот состанок на 27 јуни, комитетот одлучил дека сè уште нема здравствена итна состојба поврзана со епидемијата на мајмунски сипаници, иако бројот на случаи се зголемува и во африканските земји каде што обично се шири и на други места во светот.

„Останувам загрижен за обемот и ширењето на вирусот низ светот“, рече Гебрејесус, додавајќи дека недостатокот на тестирање значи дека веројатно ќе има многу повеќе непријавени случаи.

Тој посочи дека околу 80 отсто од случаите се евидентирани во Европа.

Ројтерс известува дека мајмуните сипаници, обично блага вирусна инфекција која предизвикува симптоми слични на грип, се шири низ светот од почетокот на мај, а стапката на смртност во претходните епидемии на сојот што моментално се шири беше околу 1 процент.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;