Активисти на бугарската партија ВМРО,протестираа пред домот на Борисов

23.06.2022
Vesnik.com
Активисти на бугарската партија ВМРО,протестираа пред домот на Борисов

Активисти на бугарската партија ВМРО предводени од европратеникот Ангел Џамбаски синоќа се собраа на протест пред домот на поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ,

 Бојко Борисов, за да го искажат револтот зошто тој го поддржа францускиот предлог за решавање на спорот и почеток на преговорите на ЕУ со  Македонија, јави БНТ.

Демонстрантите од доскорешниот коалициски партнер на Борисов, пред неговиот дом носеа транспарент „Не ја предавајте Македонија“ и скандираа: „и порано и сега, Македонија е бугарска“.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;