Финскиот претседател дека ќе се реши спорот со Турција пред самитот на НАТО

21.06.2022
Vesnik.com
Финскиот претседател дека ќе се реши спорот со Турција пред самитот на НАТО

Говорејќи на прес-конференцијата со претседателката на парламентот на ЕУ, Роберта Мецола, Ниинисто рече дека е постигнат напредок и од двете земји кои преговараат, дури и ако Турција не ја промени својата позиција.

Шведска и Финска кон средината на мај аплицираа за членство во воената алијанса. Турција во моментов е единствената членка на НАТО која го блокира почетокот на процесот на пристапување на двете земји. Анкара ја оправдува својата позиција велејќи дека Финска и Шведска поддржуваат „терористички организации“ како што е забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК).

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;