Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

25.05.2022
Vesnik.com
Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Акцијата во која биле вклучени и полициски хеликоптери, била покрената со цел да се лоцираат и уапсат шефови на криминални банди, меѓу кои и странски државјани.

Притоа било пукано врз полицијата која возвратила на огнот, при што била убиена жена од заскитан куршум. Во пукотниците имало и 11 повредени кои биле префрлени во болница.

Како што се развивала акцијата, се интензивирале оружените престрелки, а повредени и убиени постојано биле пренесувани во градските болници.

Службата за итна медицинска помош констатирала 21 смртен случај и седум ранети, соопшти бразилскиот Секретаријат за здравство.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;