Вашингтон и Сеул го осудија Пјонгјанг поради лансирањето ракети

25.05.2022
Vesnik.com
Вашингтон и Сеул го осудија Пјонгјанг поради лансирањето ракети

– Двајцата ги осудија дестабилизирачките балистички тестови на Пјонгјанг и се договорија да продолжат со соработка, се наведува во соопштението.

Северна Кореја истрела три проектили, за едниот се верува оти е интерконтинентален, само ден откако претседателот на САД, Џо Бајден, ја напушти Азија.

Според јапонскиот министер за одбрана Нобуо Киши, тестирањето балистички ракети на Пјонгјанг, е, „провокација што не може да се толерира”.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;