„Ковачевски СЕ ПЛАШИ ДА НЕ МУ ПАДНЕ ВЛАДАТА, затоа ќути за средбата на Џафери со Чеченците“

25.05.2022
Vesnik.com
„Ковачевски СЕ ПЛАШИ ДА НЕ МУ ПАДНЕ ВЛАДАТА, затоа ќути за средбата на Џафери со Чеченците“

Ковачевски молчи и за средбата на Џафери со претставници од Чеченија, од страв да не му падне владата. Ковачевски не смее да го осуди Џафери и да побара одговорност од него од страв дека ДУИ ќе му излезе од влада, велат од ВМРО-ДПМНЕ  во соопштение до јавноста.

Тие додаваат дека сликата која ја гледаме деновиве, каде Ковачевски молчи и одобрува шиканирање и пцуење на вработени во собранието од страна на Џафери, но и негови безбедносно сомнителни состаноци, е доволна причина и одговор зошто треба да има избори час поскоро.

– Ковачевски е спремен да премолчи и криминал, само за да остане на власт. Со Ковачевски на чело на владата имаме уценет премиер. Талат Џафери е опасност за безбедноста на државата и го поткопува интегритетот на Собранието, потенцираат тие.

Во соопштението се посочува дека Џафери го користел Собранието и позицијата која му ја нуди власта да се среќава со високо позиционирани луѓе од Чеченија и поранешни членови на Руската Дума, и сето тоа се обидел да го сокрие од јавноста.

– Џафери не ги информирал медиумите за неговата средба, ниту пак истата е нотирана на собраниската интернет страница. Нејасно е зошто Џафери ја криел средбата со Чеченците и дали за тоа се информирани нашите безбедносни служби и сојузниците? – прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;