Биографот на Путин: „Како Хитлер пред крајот“

21.05.2022
Vesnik.com
Биографот на Путин: „Како Хитлер пред крајот“

Од почетокот на руската воена операција во Украина, бројни аналитичари го коментираа однесувањето на Путин.

Дејли Мејл, еден од најтиражните британски дневни весници, денеска објави интригантна компаративна анализа на однесувањето на германскиот фирер Адолф Хитлер и рускиот претседател Владимир Путин.

И двајцата лидери ги игнорираат советниците и се вклучуваат во микро-менаџментот на воените операции и покрај недостатокот на искуство и воено знаење; Путин има свој тим, телохранители и дегустатори на храна, но министрите и помошниците се „исклучени“ со месеци; бункерот на Хитлер можеби го инспирираа Путин дека рускиот претседател претпочита видеоконференции,„ стои во насловот: „Не, не е Адолф Хитлер во 1945 година. Професорот Марк Галеоти го истражува лудилото и паранојата во изолираниот бункер на Путин“.

Во опсежна анализа, професор на Универзитетот во Лондон кој се занимава со Словените и Источна Европа и кој има напишано 24 книги за Русија, вклучувајќи ја и биографијата на Владимир Путин, забележува дека рускиот претседател отсекогаш посветувал големо внимание на личната безбедност, но во „специјална воена операција“ во Украина за која може да се обвини само себеси – е попараноичен од кога било.

Галеоти пишува дека Путин ретко доаѓа дури и во претседателската канцеларија на Кремљ и дека претпочита да ги извршува државните работи од неговата вила во ексклузивното предградие на Москва, која е популарна меѓу руските олигарси и поп-ѕвезди.

„Луѓето доаѓаат кај него ако и кога сака да ги види. А тој, се почесто не го прави тоа. Тој има свој персонал, свои телохранители, свој тим дегустатори на храна…, но веќе со месеци ги држи подалеку од себе министрите, советниците и помошниците со кои честопати би се консултирал“, пишува Галеоти.

„Како Хитлер пред крајот“

Професорот од Лондон пишува дека е невозможно да не се потсетиме на последните денови на Хитлер, кога ја загуби војната што ја започна:

„Јасно е дека непријателите на Путин не се пред портите на Москва како Хитлер во Берлин, но има сличности во одбивањето на двајцата лидери да слушаат совети, како и нивното инсистирање да управуваат со секој детал од воените операции, и покрај тоа што немаат искуство за тоа“.

Авторот на текстот предупредува и на огромната разлика меѓу Путин и Хитлер, меѓу Германија во 1940-тите и модерна Русија.

“И покрај сета своја моќ, во Русија нема „путинизам“, ниту идеологија. Ова е значително различно од она што се случи за време на Втората светска војна. До крајот на војната во Германија имаше луѓе кои беа фанатични нацисти, кои веруваа не само во Хитлер, но и неговите идеали“.

Путин, вели тој, е опкружен со немилосрдни прагматисти:

„Она што сега е многу впечатливо е колку Путин изгледа изолирано. Нема многу луѓе околу него за кои верувам дека „би испиле куршум за Путин. Кога и на кој било начин тоа ќе се случи, штом Путин конечно ќе ја напушти власта, никој нема да плаче по него.“

Путин „имал рак“, но „го помина“, вели холивудскиот режисер Оливер Стоун

Режисерот Оливер Стоун доби невиден пристап до рускиот претседател за серија интервјуа помеѓу 2015 и 2017 година и дека верува дека го победил ракот во минатото. Оскаровецот зборуваше за подкастот Лекс Фридман кога ги кажа тврдењата.

Тоа доаѓа кога Кристофер Стил, кој некогаш оперирал во Русија како агент на МИ6, рече дека Владимир Путин (69) мора да прави редовни паузи за да добие медицински третмани и дека практично нема „јасно политичко раководство“ во Москва.

Поранешниот измамник, кој три години раководеше со бирото на МИ6 во Русија, исто така рече дека завојуваниот претседател бил „постојано придружуван“ од тим лекари.

Гласините за лошо здравје доаѓаат откако руската офанзива во источна Украина уништи „Палата на културата“, како и што резултираше со „евакуација“ на украинските бранители на челичарницата Азовстал во Доњецк, кој е под контрола на Русија.

Со години кружат приказни дека Путин страда од здравствени проблеми, а тие се интензивираа откако тој ја започна својата брутална инвазија на Украина.

Критичарите и изворите на Кремљ посочија дека тој можеби боледува од рак или Паркинсонова болест, што беше поддржано во последните недели со снимки на кои се гледа како лидерот неконтролирано се тресе и ја фаќа масата за поддршка.

Неодамна, на 14 мај, началникот на военото разузнавање на Украина, генерал-мајор Кирило Буданов, тврдеше дека Путин е „многу болен“, пред да сугерира дека плановите за државен удар веќе се во тек.

Г-дин Стил изјави за LBC оваа недела:

„Нашето разбирање е дека има зголемен неред во Кремљ и хаос.“

Фото: Профи

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;