Прашината од бомбите и експлозиите во Украина – ќе дојде на Балкан

27.02.2022
Vesnik.com
Прашината од бомбите и експлозиите во Украина – ќе дојде на Балкан

Ветерот ќе помине над Украина и заедно со облаците ќе донесе прашина од бомбите и ракетите во таа земја.

Високиот циклон што ќе се формира на подрачјето на Црното Море во наредните денови ќе создаде источни и североисточни струи на ветер, во кои ќе циркулира влажен и студен воздух.

Ова би бил едноставен почеток на временската прогноза ако ветерот не поминуваше преку Украина и заедно со облаците ќе донесе прашина од бомбите и ракетите во таа земја.

Имено, метеорологот Иван Ристиќ вели дека како што во Србија се случуваат „црвени дождови“ поради сахарскиот песок што го носи ветерот што доаѓа од пустината, така и прашината од бомбите од Украина ќе стигне до Србија.

„Сè што оди во атмосферата, како што е прашината од експлозија на бомба, се движи кога воздухот е влажен“, објаснува тој.

Имено, влажните облаци кои ќе поминат над Украина се однесуваат речиси како сунѓер и „собираат“ нечистотии во воздухот, пренесува Блиц.

– Циклонот почна да се формира во саботата, а во наредните десет дена ќе имаме струи претежно од тој правец. И кај нас доаѓа се што оди на висина од 500 до 1.000 метри – вели Ристиќ.

За работите да бидат покомплицирани, прашината низ овие струи може да заврши над Србија за помалку од 10 часа.

Ристиќ вели дека слична временска ситуација била и кога експлодирала нуклеарната централа во Чернобил, по што пристигнале опасни честички.

– Важно е само да нема радиоактивност. Затоа сите се плашат од нуклеарна војна. Бидејќи бомбата убива луѓе на неколку километри, но радиоактивноста потоа се шири понатаму – објасни тој.

Сепак, тврди Ристиќ, честичките што доаѓаат од оружјето во Украина не треба да бидат опасни по животот на граѓаните.

– Важно е само да нема радиоактивност – вели тој и додава дека овие честички се спуштаат во вид на врнежи. А врнежите, според неговата прогноза, сигурно ќе бидат.

– По серијата циклони кои ја поминаа западна и северна Европа, во наредниот период во тој дел од Европа ќе има зголемување на воздушниот притисок и стабилизирање на времето. Ова поле на висок воздушен притисок поради навлегувањето на студениот воздух во Источна и Јужна Европа ќе зајакне и ќе се пресели на исток. Истовремено, над источна и југоисточна Европа ќе има формирање и развој на висински циклон, кој на некои места ќе донесе вистинско зимско време, со многу снег – вели метеорологот.

Тој од саботата најавува значителна промена на времето.

– Ќе преовладува облачно и студено време, повремено со врнежи. Со заладувањето снег се очекува во пониските делови на западна, централна и јужна Србија. Во понеделник услови за појава на снег има во северните делови и во Белград. На планините слаб и умерен ветер, повремено засилен северен – вели тој.

А потоа на почетокот на март времето ќе биде постабилно, иако студено.

Сè уште ќе има услови за појава на снег и утрински мразови, особено каде повторно ќе се формира снежна покривка.

– Се на се, почетокот на март во знакот Баба Марта повеќе ќе личи на зима отколку на пролет, која во метеорологијата започнува на 1 март. Инаку, и порано се случуваше почетокот на март повеќе да личи на почетокот на јануари и да има дури и силни мразови и многу снег – објасни тој.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;