Браќа од Тексас до смрт го претепале очувот, кој ја силувал нивната деветгодишна полусестра

27.01.2022
Vesnik.com
Браќа од Тексас до смрт го претепале очувот, кој ја силувал нивната деветгодишна полусестра

Полицијата ги уапсила Алехандро и Кристијан Тревин и нивниот пријател Хуан Едуардо Мелендез и ги обвиниле дека го претепале 42-годишниот Габриел Кинтанило и го оставиле да умре на поле во близина на градот Мекален, каде што телото го пронашол фармер. Сите тројца уапсени се на возраст од 18 години.

Локалните медиуми првично објавиле дека на главата на жртвата биле пронајдени траги на насилство предизвикани од употреба на тап предмет. Енди Харви, началникот на полицијата во градот Фара, кој ја презел истрагата за овој случај од полицијата на Мекален, најавил дека полицијата наскоро ќе излезе во јавноста со ажурирано соопштение за медиумите.

„Се чини дека кружат некои дезинформации за овој случај“, рече Харви во меил. Имено, во претходното соопштение до медиумите, полицијата соопштила дека конфликтот бил поради деветгодишната ќерка на Габриел Кинтанила. Фокс њуз објавил дека Квинтанила е очув на Алехандро и Кристијан, кои имаат различни мајки и двајцата се полубраќа на девојчето.

„Кога браќата дознале што се случило, збеснале и се судриле со Габриел Кинтанило. Избила физичка пресметка меѓу нив тројцата и жртвата (Квинтанило) пеш го напуштил местото на настанот“, се вели во првичното полициско соопштение.

Според локалната телевизија KRGV, Кристијан Тревино потоа го следел Квинтанило до блиската зграда, каде што се случил вториот напад во кој биле вклучени браќата и нивниот пријател Хуан Едуардо Мелендез, кои дошле до зградата со црвен Доџ.

Тројцата напаѓачи потоа го напуштиле местото на нападот, влегле во друг автомобил и се вратиле. Тие ја пронашле повредениот Квинтанило сам, соопшти полицијата на Фара. Потоа по трет пат го нападнале, по што го ставиле во багажникот на автомобилот и го оставиле на поле. Полицијата верува дека Квинтанило можело да биде жив кога тинејџерите го напуштиле.

Полицијата потврдила за MyRGV News дека по Квинтанило била издадена потерница поради „континуирано сексуално злоставување на дете“. Мелендез и Кристијан Тревино одамна и` се познати на полицијата по физички напад и вмешаност во организиран криминал.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата