Во Пекинг ќе се тестираат два милиони луѓе поради девет нови случаи на корона

23.01.2022
Vesnik.com
Во Пекинг ќе се тестираат два милиони луѓе поради девет нови случаи на корона

Градските власти во Пекинг денеска  соопштија дека ќе бидат тестирани два милиони жители на населбата во која идентификувале голем број заразени лица.

Девет локално пренесени случаи со потврдени симптоми биле откриени вчера во Пекинг, што е помалку од 10 дена порано, објави Националната здравствена комисија, додавајќи дека шест од деветте се во градската област Фенгтаи. Фенгтаи денеска ќе организира тестирање за сите свои жители, се вели во соопштението на окружните здравствени власти.

Градот Пекинг, исто така, побарал од жителите проактивно да одат на тестирање доколку развијат симптоми на Ковид-19 во рок од 14 дена од приемот на поштенските пратки од странство, соопштија локалните власти.

Кина ги повика луѓето да носат маски и ракавици при отворањето на поштата, особено од странство, откако властите сугерираа дека првиот случај на варијантата омикрон на коронавирус, пронајден во Пекинг, можел да пристигне на пакет од Канада.

Градовите низ Кина воведоа построги мерки за борба против вирусот во последниве недели додека Пекинг се подготвува да биде домаќин на Зимските олимписки игри на почетокот на следниот месец. Многу градови ги советуваат жителите да не патуваат или бараат од патниците да ги пријават своите патувања неколку дена однапред.

Континентална Кина вчера пријави 56 нови случаи на Ковид-19, што е намалување од 63 случаи еден ден порано, според националниот здравствен орган на земјата.

Националната здравствена комисија соопшти дека 19 нови случаи се пренесени локално, што е помалку од 23 дена претходно, а останатите се увезени. Бројот на нови асимптоматски случаи, кои Кина не ги класифицира како потврдени случаи, падна на 34 од 43 ден порано. Нови починати нема, па бројот на починати е 4636.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата