Британка мислела дека двете деца и починале, на суд дознала дека ги убил партнерот

18.01.2022
Vesnik.com
Британка мислела дека двете деца и починале, на суд дознала дека ги убил партнерот

Било тоа незамисливо страдање, поголемо од тоа што секоја мајка треба да го поднесе. Меѓутоа, уште повеќе болка и страдање следело кога страшната вистина излегла на виделина. Нејзиниот поранешен партнер ги убил 24 дена старата Руби и 21-месечниот Логан во перверзен обид да ја натера Лаура да остане со него, пишува Дејли Мирор.

Лора денес вели дека ја прогонуваат мислите како умреле нејзините малечки и дека е растргната од вина што не можела да ги спаси од Џордан Монаган. “Постојано се чувствувам виновна, се чувствувам виновна секој ден и постојано размислувам дали сум можела да направам нешто поинаку. Го носам со себе секој ден. Ќе го носам со себе до крајот на мојот живот”, вели 29 – годишната Лаура.

Малата Руби се задушила во колевката во семејната куќа во Блекбурн. Осум месеци подоцна, Монаган го убил Логан во кабината на базенот, а потоа го однел неговото тело дома во количка. Лекарите заклучиле дека Руби имала пневмонија, додека причината за смртта на Логан не можело да се утврди. Лаура никогаш не се посомневала дека децата умреле од рацете на нивниот тогашен татко.

Но, пет години подоцна, во 2018 година, на виделина излегоа информации за смртта на уште едно дете, а полицијата го уапсила 30-годишниот градежен работник Монаган под сомнение за убиство. Застрашувачки, додека бил на кауција и во тек била истрагата, ја убил својата девојка Еви Адамс (23) со смртоносен коктел трамадол и дијазепам.

Во декември, Монаган бил прогласен за виновен за три убиства и два обида за убиство на неидентификувано дете. Тој е осуден на минимум 40 години затвор. Застрашувачки, се покажало дека се обидел да ја задави Руби неколку дена пред нејзината смрт.

Лаура вели дека семејството го доживеало најдобриот Божиќ откако се родила Руби на 8 декември 2012 година: „Се чувствував како најсреќната мајка на светот, со моето мало семејство. Тоа беше сè што сакав. Бев решена да го дадам на децата сето она што го немав самата“.

Но, оваа идила наскоро ќе биде прекината на ужасен начин. Лора ја редела облеката кога слушнала како Монаган ја довикува. Додека брзала надолу, го видела како ја држи Руби, која се бори за здив. Лаура во паника повикала брза помош, а Руби била задржана во болница три дена. Но, на новогодишната ноќ, еден ден откако добил отказ, Монаган ја убил.

“Децата беа во кревет, ние гледавме филм и така ја дочекавме Новата година. Потоа си легнав. Џордан остана будна за Руби да и даде шише во два часот наутро. Се разбудив рано наутро од повиците на Џордан „истрчав долу и штом ја видов, сфатив дека е мртва. Повикавме брза помош и отидовме со неа во болница, но беше предоцна“, вели Лаура.

Следела рутинска полициска истрага и смртта на Руби била припишана на акутна бронхијална пневмонија. Лаура била целосно уништена: „Бев целосно скршена откако Руби почина. Се потпирав на Џордан за поддршка. Тој беше многу силен и практичен. Го планираше погребот, а потоа се врати на работа. Само продолжи да работи. Но повторно, мислев дека тој мораше да остане силен за мене“.

„Не се сомневав во ништо. Се фокусиравме на Логан бидејќи тој беше се` што ни остана. Џордан имаше многу блиски односи со неговиот син“, додаде таа. Но, тензиите меѓу двајцата се зголемиле кога Лора открила дека нејзиниот вереник не плаќа кирија и дека станал сериозно зависен од коцкање. Сè уште во грч од тага, таа му кажала на Монаган дека врската е завршена и дека мора да се исели.

Веќе следниот ден, Монаган го убил Логан. Тој го однел детето на локална плажа и го задавил во соблекувалната. Го однел детето дома со количка, преправајќи се дека спие.

„Џордан ми рече да го разбудам Логан додека излезе да ја земе пицата. Знаев што се случи во моментот кога го кренав капакот за дожд на количката. Изгледаше исто како Руби. Џордан се обиде да го оживее. Се обиде да го прикрие она што го направи, тој го направи шоуто, знаејќи дека е веќе мртов. Бев шокирана, целосно уништена“, изјави Лаура.

Монаган давал грозни интервјуа, зборувајќи за скршеното срце на неговото семејство поради загубата на двете мали деца, молејќи „за одговори“. Вознемирената мајка доживеала слом и била примена во болница за да добие психијатриска помош. Но, таа и Монаган ја обновиле врската, а Лаура вели: „Џордан ме посетуваше секој ден. Тој навистина ми даваше поддршка. Беше врска со моите две деца, единствениот кој знаеше како навистина се чувствувам“.

Парот се обидел да продолжи да живее заедно, но Монаган повторно почнал да се коцка, па Лаура конечно ја раскинала нивната врска. Потоа, во 2018 година дошла веста дека смртните случаи се повторно под истрага. Монаган бил уапсен, но сепак добил шанса повторно да нападне. Додека бил на отпуст со кауција, во октомври 2019 година, ја убил својата нова партнерка и лажирал порака за самоубиство откако таа се обидела да ја прекине нивната врска.

За време на 10-неделното судење во судот во Престон, на поротниците им било кажано дека Монаган ги извршил убиствата бидејќи не можел да се соочи со отфрлање од неговите партнерки. Лора вели дека Монаган ги убил Руби и Логан за да ја натера да остане со него, знаејќи дека нема да замине ако ги изгуби децата.

„Тој знаеше дека имаме проблеми и мислам дека го направи тоа за да не зближи, знаејќи дека ќе се потпрам на него како поддршка. И јас се потпирав на него, и тој знаеше дека ми треба. , објаснува Лаура.

Надгробната плоча на гробот на Руби и оддава почит на „малата принцеза“ и гласи „На нашата љубов, мама и тато“. Лора тогаш немала поим дека Монаган е одговорен: „Ги посетувам нивните гробови секоја недела и е крајно болно да се види тоа. Сега барам начини да го отстранам „Тато“.

Иако Лора вели дека било утеха да се запознае со семејството на Еви Адамс на судење, ја прогонува и она што можело да се случи доколку таа и Монаган останат заедно: „Страшно е да се мисли што би можело да се случи ако не раскиневме“.

Лаура, исто така, се прашува што можело да се направи поинаку, објаснувајќи: „Кога ја најдов Руби, таа беше покриена со ќебе. Гледајќи наназад, немаше смисла. Ако таа навистина не дишеше, тој ќе откриеше? Логан го зеде на пливање без мене. „Џордан го мразеше пливањето, никогаш не посетуваше базени. Потоа дојде дома и инсистираше да го разбудам Логан за да бидам првата што ќе дознаам дека е мртов. Се уште се борам да не се обвинувам себеси“.

Лора беше најдобра пријателка со сестрата на Монаган и го познавала уште од мали нозе: „Гледајќи наназад, тој ме контролираше и тогаш, но јас не го сфатив тоа. Никој не го сфатив. Во моите најлоши кошмари, не можев да замислам што ме чека во иднина“.

Кога Лора имала 16 години, Џордан ја запросил клекнат на едното колено, а една година подоцна се вселиле во заеднички стан. “Се смиривме и бевме многу среќни. Семејството и пријателите добро мислеа за Џордан. Немаше предупредувачки знаци”, се сеќава Лаура.

Двојката се обидела да има дете, а во 2011 година соништата на Лаура се оствариле кога се родил Логан. Изгледаше дека Монаган е „добар татко“. Сега Лора тешко може да се натера да го каже неговото име, нарекувајќи го цело време ѓубре.

Лора се обидува да го обнови својот живот со помош на новиот партнер Енди Чемберс (33). Долго време и требало повторно да им верува на мажите. Таа се моли еден ден да добијат бебе.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата