Xiaomi достигна 240 милиони продадени Redmi Note телефони

17.01.2022
usb
Xiaomi достигна 240 милиони продадени Redmi Note телефони

Xiaomi денеска сподели импресивна пресвртница – 240 милиони примероци од Redmi Note се продадени од инаугурацијата на линијата. Објавата доаѓа осум месеци откако Xiaomi ја достигна границата од 200 милиони, објави официјалниот Твитер профил на Xiaomi.

Тоа значи дека Xiaomi продавал во просек по пет милиони Redmi Note телефони месечно, што е еднакво на два Redmi Note телефони секоја секунда осум месеци по ред. А сите знаеме дека ова беа неколку вистински предизвикувачки месеци со пандемија и недостиг на чипови и многу повеќе.

Сега Redmi Note 11 серијата полека го пробива својот пат на прекуокеанските пазари, каде што Xiaomi има поголем удел во приходите во последните неколку квартали. Оваа серија од средна класа е секогаш многу барана и веројатно ќе видиме лимит од над 300 милиони во продажба пред крајот на оваа година.

 

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата