Империјата Гучи СОЗДАДЕНА ВО ЛИФТ, СРУШЕНА ВО ПИЦЕРИЈА: Неверство, уцени, фалсификување и на крајот смрт

30.11.2021
Vesnik.com
1638277790
1638277790
Империјата Гучи СОЗДАДЕНА ВО ЛИФТ, СРУШЕНА ВО ПИЦЕРИЈА: Неверство, уцени, фалсификување и на крајот смрт

Филмското убиство на Маурицио Гучи, всушност, е само финале на низата катастрофални настани поврзани со ова италијанско семејство.

Брзиот пораст и стрмниот пад, дозата на одмазда, малку љубомора и сè зачинето со ладнокрвно убиство е филмски рецепт кој ќе закова многумина на филмските екрани.

Додека сите со нетрпение чекаме да го видиме филмот, ова е вистината за италијанското семејство Гучи.

Млад човек кој не сакал да ги следи соништата на својот татко

Историјата на големото семејство започнува со едно име – Гучио Гучи. Гучи е роден во 1881 година во Фиренца, во многу скромно семејство.

Неговиот татко по професија бил кожар, но Гучио Гучи не сакал да го наследи семејниот бизнис, па отпатувал во Лондон и Париз. Таму работел разни работи за да може да преживее – миел садови, чекал и бил рецепционер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Business inspection BD (@business_inspection_bd)

Во престижниот хотел Савој во Лондон управувал со електричен лифт, што во тоа време било многу посакувана позиција. Со овој лифт се возеле многу познати личности, а некои од нив се Моне, Черчил и Мерлин Монро.

Токму луксузните куфери и багажот на познатите луѓе го инспирирале Гучи. Имено, кога се вратил во Тоскана, најпрвин работел во компанија која произведува кожен багаж, а кога заработил доволно пари, во 1921 година ја основал модната куќа Гучи, која не е ни како оваа што ја сметаме денес.

Во тоа време неговата модна куќа се состоела од само една занаетчиска работилница во која ги вработуваше само најдобрите мајстори.

Гучи се сетил на аристократот кој го запознал додека работел во луксузен хотел, па во неговиот багаж имало многу детали од коњичките спортови, а токму тие детали наскоро ќе станат негов симбол.

Продавницата во луксузната римска шопинг улица Виа Кондоти е отворена во 1938 година.

Познатите мокасини со златни кругови првпат биле дизајнирани во 1932 година, а како што одминувало времето станале едни од најпопуларните чевли на сите времиња.

Несогласување во семејството

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gucci Official (@gucci)

Модната империја на семејството Гучи ја изгради паралелно со синовите синови Алдо, Хуго, Васко и Родолфо, како и нивната ќерка Грималда, која отвори луксузни продавници во Лондон, Париз и Њујорк. Сепак, не помина сè без проблеми. Секој сакаше да го води бизнисот на свој начин, па Хуго, Васко и Грималда се повлекоа од семејниот бизнис, а целата компанија се најде во рацете на Алдо и Родолфо.

Синот на Гучи, Алдо, претстави материјал кој наскоро ќе стане заштитен знак на целата куќа – свинска кожа. Токму во овој период е направена првата чанта со рачка од бамбус, инспирирана од обликот на седлото.

Во 1951 година, Родолфо ја отвори својата прва продавница во Милано, на Виа Монтенаполеоне. Во тоа време зелено-црвено-зелената мрежа стана заштитен знак на компанијата.

Во 1953 година Алдо Гучи ја отвори првата американска продавница во хотелот Савој Плаза во Њујорк, а само 15 дена по отворањето на продавницата во Њујорк, големиот Гучи почина.

По неуспешната актерска кариера, Родолфо се врати во Италија, а Алдо стана големо име во модната индустрија. Како што растеше семејниот бизнис, другите браќа и сестри Гучи набрзо го сакаа својот дел од тортата.

Фатална грешка и неславен крај на синовите на Гучи

Кобна грешка направи Алдо со лансирање на колекцијата акцесоари на Гучи, која вклучува приврзоци, запалки и пенкала со двојното лого G. Така, сликата на недостапниот луксуз исчезна, како и милиони од банкарските сметки на членовите на семејството. До тој момент богатите сакаа да носат Гучи не затоа што им треба, туку затоа што обичните работници не можеа да го носат.

Уште поголем проблем се јавува кога малиот син на Алдо, Паоло, сакаше да лансира уште поевтина линија на додатоци за Гучи Плус. Алдо, се разбира, ја одбил идејата, а Паоло му подготвил одмазда.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Umberto Pizzi (@umberto_pizzi_photo)

Тој на еден од состаноците дошол со скриен магнетофон и успеал да ги сними деталите од средбата по што американското обвинителство поднесе обвинение против Алдо Гучи. Судот го осудил неговиот татко на една година затвор.

Во 1983 година, братот на Алдо, Родолфо починал, оставајќи го својот удел од 50 проценти на неговиот син Маурицио.

Сфаќајќи што се случува, Паоло поднел обвинение против Маурицо, обвинувајќи го за фалсификување документи за да се стекне со богатство. Неуспешно да ја добијат битката, Алдо и неговите синови го продале својот удел на арапската инвестициска банка Investcorp.

Сам на чело на разнишана империја

Маурицио се најде на врвот, но вистинската приказна допрва почнуваше. Харизматичниот и искусен Том Форд пристигнал во модната империја на семејството Гучи, во време кога компанијата била на работ на банкрот поради испадите на Моаурицио. По цели три години, одборот успеал да го убеди Маурицио да ја предаде империјата во замена за 140 милиони долари, а Форд станал креативен директор на модната куќа.

Неговата прва колекција се фокусирала на гламурот на џет-сет и постигна критички и комерцијален успех, а познати личности како Гвинет Палтроу, Џенифер Лопез и Мадона блеснале во неговите парчиња на црвениот тепих.

Додека компанијата, предводена од Форд, постигнувала значителни резултати, Маурицио го започнал животот со својата љубовница Пола Франачи. Ужасната од начинот на кој сопругот ја водел компанијата и откако дознала за прељубата, Патриша Реџан, законската сопруга, решила да ги преземе работите во свои раце.

Патриша ни најмалку не криела дека сака да се ослободи од Маурицио. Згора на тоа, таа отворено кажала дека сака да го убие, барајќи од нејзините слуги и пријатели да ѝ најдат некој што ќе го стори тоа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patrizia Reggiani fanpage (@patriziareggianiguccifanpage)

Џузепе Ауриема, го пронашол поранешниот механичар Бенедето Сераул, кој пукал во Гучи, преку хотелскиот портир Иван Савиони.

Четврти во тој смртоносен заговор бил Орацио Цикала, поранешен менаџер на пицерија и тврдоглав коцкар, кој служел како возач на платениот убиец.

На 31 јануари 1997 година, таа и се предала на полицијата. Кога дошле да ја уапсат, таа носела куп златен накит, долг мантил од канадски куни и чанта на Гучи.

Иако се изјаснила за невина, судењето докажало дека ангажирала професионален убиец за убиството на нејзиниот поранешен сопруг, долг на угнетениот сопственик на пицерија Бенедето Сераул на кој му платила 375.000 долари. Во ноември 1998 година, таа е осудена на 29 години затвор, која по жалба беше намалена на 26.

Таа беше ослободена од затвор во 2016 година, осум години претходно – поради добро однесување.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата