Земан во кабина од плексиглас го промовираше новиот премиер

28.11.2021
Vesnik.com
1638126080
1638126080
Земан во кабина од плексиглас го промовираше новиот премиер

Земан церемонијата на која Фијала стана нов претседател на Владата на Чешка ја водеше од кабина од плексиглас, бидејќи чешкиот претседател е позитивен на ковид 19.

Фијала инаку го предводи блокот од пет опозициски партии кои победија на октомвриските и го урнаа премиерот Андреј Бабиш и неговите сокузници, пренесе Ројтерс.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата