Холандија почна да превезува ковид пациенти во Германија

23.11.2021
Vesnik.com
Холандија почна да превезува ковид пациенти во Германија

Холандија денеска почна да превезува ковид пациенти во Германија, како би се намалил притисокот врз болниците кои секојдневно се борат со зголемениот број на новозараени од корона вирусот.

Како што соопштуваат холандските здравствени власти, еден пациент сабајлево со амбулантно воило е пренесен од Ротердам во Бохум, а во текот на денот пренесен ќе биде и уште еден пациент, пренесува агенцијата Ројтерс.

Бројот на пациенти во холандските болници во последнава недела го достигна до сега највисокото ниво, а се очекува бројката и натаму да се зголемува.

Германските болници понудиле вкупно 20 кревети за ковид пациенти од Холнадија.

Од денеска, 470 од вкуно 1050 кревети на интезивна нега се користат за ковид пациенти, а болниците ги смалуваат капацитетите за прием на редовни пациенти, вклучувајќи терапии против рак и операција на срце, како би обезбедиле повеќе место за пациените заразени со корона вирусот.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата