Кугларите почнаа со пораз на СП во Полска

25.10.2021
Vesnik.com
Кугларите почнаа со пораз на СП во Полска

Македонската кугларска репрезентација со пораз го почна настапот на Светското првенство во Тарново Подгорне во Полска. Во првото коло од групната фаза, нашите куглари беа поразени со 7:1 од селекцијата на Словачка.

Со оглед на резултатот во поени (3803:3724), јасно беше дека во секој од дуелите беше крајно неизвесно и нијанси решаваа во полза на противникот. Македонија на премиерата во групата „Б“ настапи во состав: Трпковски, Дарко Димитровски, Мемеди, Бенедик, Фучкар и Димитар Димитровски.

Денеска нашите куглари паузираат, а утре во 2. коло се среќаваат со фаворитот Србија.

sportmedia.mk

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата