СЕ ОГЛАСИЛ ГЛАВНИОТ ПОЛИЦАЕЦ! Од каде кај Алек Болвин ВИСТИНСКИ пиштол на снимање филм

22.10.2021
Vesnik.com
СЕ ОГЛАСИЛ ГЛАВНИОТ ПОЛИЦАЕЦ! Од каде кај Алек Болвин ВИСТИНСКИ пиштол на снимање филм

Глумецот Алек Болдвин (68) сосема е скршен после страшната трагедија во која ја убил директорката на фотографии Халина Хацинс (42) а тешко го ранил режисерот Џоел Соуза (48).

Глумецот Алек Болдвин случајно на сетот за време снимање на филмот “Руст“ ја убил директорката на фотографии, а го ранил и режисерот Џоел Соуза од реплика на пиштол.

– Тие двајца се здобиле со прострели рани, кога глумецот и продуцент Алек Болдвин го испразнил огненото оружје. Го испрашувале полоциските инспектори и бил целиот во солзи – рекле од полицијата. Откако Алек ја ранил Халина, таа со хелихоптер била пренесена е во болница, но докторите само ја констатирале нејзината смрт.

Болдвин сам дошол во полициска станица и плачејќи дал изјава.

Изгледа дека за снимање на филмот бил користен вистински пиштол, но требал да биде наполнет со лажни куршуми, меѓутоа сеуште не е јасно дали во него биле вистински куршуми или ситуацијата со “ќорците“ им излегла од контрола.

Сеуште не е истражена причината поради која Болдвин пукал во лица кои не биле дел од екипата глумци, но локалната полиција го испитува случајот, а кривична пријава не е поднесена.

– Спрема истражителите, изгледа сцената која е снимена вклучила и употреба на огнено оружје кога се случила несреќата. Детективите истражуваат како и кој вид проектил е испукан – рекол потпаролот, шерифот Хуан Риос.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата