Македонија оди на Евровизија 2022: Кој ќе не преставува во Италија?

22.10.2021
Vesnik.com
Македонија оди на Евровизија 2022: Кој ќе не преставува во Италија?

Јавните радиодифузери од 41 земја ќе учествуваат на Изборот за песна на Евровизија кога најголемиот светски музички настан во живо ќе се одржи во Торино следниот мај. 66-тиот натпревар, организиран од Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и нејзината италијанска членка Раи, ќе се одржи во Пале Олимпико во Торино на 10, 12 и 14 мај 2022 година.

Сите 39 радиодифузери учесници од 2021 година се враќаат следната година. Ним ќе им се придружат RTCG од Црна Гора и ерменскиот национален радиодифузер ARMTV кои последен пат се натпреваруваа во 2019 година, кога исто така учествуваа 41 земја. Мартин Остердал, извршен супервизор на изборот за песна на Евровизија, рече: „Ние сме толку возбудени што повторно имаме над 40 радиодифузери кои се натпреваруваат да го освојат легендарниот трофеј на Евровизија во Торино следниот мај.

„Тимот од Раи работи напорно на подготовките за да ги пречека сите делегации во новиот град домаќин и да се осигура дека Изборот за песна на Евровизија ќе обезбеди возбуда и најсовремен спектакл што го очекуваат речиси 200 милиони гледачи.

Симона Марторели и Клаудио Фасуло од Раи додадоа: „После 31 година, Италија е горда што повторно е домаќин на Евровизија! Како извршни продуценти, неверојатно сме возбудени што ќе го организираме овој неверојатен настан и ќе ги пречекаме делегациите од 41 нација во Торино следната година.

„Пред сè, ние силно веруваме дека Изборот за песна на Евровизија ќе ни овозможи да ја прикажеме и споделиме убавината на Италија со глобалната публика преку елементите што не обединуваат сите нас: музиката и хармонијата“.

Од 41 нација што ќе учествуваат, 36 ќе се натпреваруваат во две полуфиналиња со по 10 песни од секое полуфинале, придружувајќи се на 4 од големите 5 (Франција, Германија, Шпанија, Обединетото Кралство) и домаќинот Италија во големото финале.

Италија го доби правото на настанот следната година кога Манескин и ја донесе првата победа на нивната земја од 1990 година со песната „Zitti e Buoni“ на годинешниот натпревар во мај во Ротердам.

Раи ќе биде домаќин на Изборот за песна на Евровизија по трет пат, откако претходно го организираше настанот во Неапол во 1965 година и Рим во 1991 година.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата