Ова се новите MacBook Pro 14 и 16

18.10.2021
DPL
Ова се новите MacBook Pro 14 и 16

Apple претстави нови модели од линијата MacBook Pro, заедно со новите чипови М1.

MacBook Pro доби долгоочекуван редизајн, и надворешно и внатрешно. Речиси се е ново, од чипови, преку тастатури, дизајни на куќиштата, до екрани.

Новите верзии на M1 чиповите – M1 Pro и M1 Max – служеа како вовед во приказната за новите MacBook Pro.

Станува збор за 10-јадрени чипови (8 + 2) со по 16 и 32 графички јадра, способни да обезбедат 32 и 64 GB работна меморија, соодветно. Процесорите во M1 Pro и Max се 70 проценти побрзи од оние во M1, со најмалку двојно графички перформанси.

MacBook Pro

Редизајнираното куќуште сега е заоблено на долните рабови, слична по дебелина како и порано, а од своите страни ги враќа портите што Apple во одреден момент се обиде да ги замени со USB-C порти и додатоци.

Новите MacBook Pro примарно го враќаат конекторот за полнење MagSafe, има HDMI, слот за SD картичка, со USB-C / Thunderbolt 4 порти преку кои се уште е можно да се полни уредот.

Во куќиштето, слични димензии со моделот со 13-инчен екран, Apple спакува еден инч поголем екран, па сега нуди модели од 14 и 16-инчи. Ова се екрани „Liquid Retina XDR“, што значи MiniLED екрани со стапка на освежување од 120Hz и голем динамичен опсег. Исто така, има нов исечок на врвот на екранот (notch) во кој е поставена веб -камерата 1080p, но FaceID не стигна до Mac и покрај исечокот.

MacBook Pro

Новата генерација на MacBook Pro става крај на неуспешниот обид за додавање екран на тастатурата, новата тастатура на црна позадина повеќе нема Touchbar.

Двата модели ќе бидат достапни со чипови M1 Pro или Max, во зависност од тоа кои заеднички мемории ќе бидат до 32 или 64 GB. Во однос на просторот, ќе има 512 GB и 1TB простор, а цените во САД ќе се движат од 1999 долари за 14-инчен и 2.499 долари за моделот од 16 инчи.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата