Србија и САД одбележуваат 140 години дипломатски односи

14.10.2021
Vesnik.com
Србија и САД одбележуваат 140 години дипломатски односи

Американскиот амбасадор во Белград, Ентони Годфри, изјави денеска дека Србија и САД се постојани партнери во соочувањето со заедничките предизвици.

На собирот по повод 140 -годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Србија и САД, Годфри рече дека „зачестеноста и зголемената содржина на соработката“ зборува за силината на односите меѓу двете земји.

Годфри рече дека духот на договорот за американска воена помош за Југославија од 1951 година и денес е жив, и додаде дека се рефлектира во разни видови помош.

Тој наведе дека меѓу заедничките цели на двете земји, најважен е патот на Србија кон членство во ЕУ, пренесува Бета.

“Ние испорачавме 1,16 милијарди американски долари помош за Србија од 2001 година. Американските компании инвестираа 4 милијарди долари и вработија околу 20.000 работници во Србија. Неодамна отворениот технолошки парк NCR (NCR) ќе придонесе за создавање на 5.000 работни места”, рече Годфри.

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, рече дека 14 октомври 1881 година, кога тогашното Кнежество Србија и САД воспоставиле дипломатски односи, бил „важен датум“ во српската национална и дипломатска историја.

Дачиќ рече дека „големи луѓе“ работеле на приближување на двете земји, како што се Никола Тесла, Михаил Пупин и Вудроу Вилсон, „знаејќи дека вреди да се инвестира во српско-американското пријателство“.

“Во Првата светска војна застанавме заедно на страната на слободата, демократијата и правдата. Во Втората светска војна повторно бевме заедно во борбата за слобода и мир и заедно победивме. Имавме и тешки моменти, нема да ги заборавиме нив, но нема да им дозволиме да го покријат целиот век на сојузот “, изјави Дачиќ.

Тој рече дека Србија и САД продолжуваат да соработуваат „како партнери“ и додаде дека има многу области во кои двете земји можат да соработуваат.

Дачиќ рече дека Србија не може да постигне ниту една државна цел без соработка со Америка, како што САД не можат да постигнат каков било интерес во регионот без Србија.

Шефот на парламентарната група за пријателство со САД, Драган Шормаз, рече дека косовското прашање не може да се реши без САД и додаде дека, за разлика од многумина, тој „нема страв“ во врска со американскиот ангажман во тој процес.

Шормаз рече дека неодамнешната криза на северот на Косово, која започна со испраќање специјални косовски полициски единици за спроведување на одлуката за замена на регистарските таблички, не е решена додека претставникот на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан Габриел Ескобар не пристигна во Брисел за разговорите Белград-Приштина.

Тој оцени дека фактот дека има 121 пратеник од српскиот парламент во Парламентарната група за пријателство со САД, кој има 250 пратеници, „зборува за желба за подобрување на односите“ со таа земја.

Пратеникот на српскиот парламент, Зоран Драгишиќ, професор на Факултетот за безбедност, рече дека Србија секогаш, кога било тешко, им се обраќала на Соединетите држави и секогаш „добивала рака за пријателство“ таму.

Тој ја истакна големата важност на американската воена помош за социјалистичка Југославија во 1951 година, кога се закануваше можноста за судир на Југославија со Советскиот Сојуз.

“Во 1951 година, САД ја испратија најголемата воена помош што една земја некогаш ја испрати на друга. Соединетите држави потоа испратија 800 милиони долари, 600 борбени авиони, 20.000 различни возила”, рече Драгишиќ.

Извор: Бета

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата