НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

13.10.2021
Vesnik.com
НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

Според „Коха“.нет, за мисијата на КФОР на Косово и Метохија биле информирани и НАТО, кои биле во комуникација со властите.

Претставник на НАТО за Радио Слободна Европа изјавил дека „косовската полиција спроведува операција за спроведување на законот низ Косово“ и дека мисијата на КФОР, предводена од НАТО, е во постојана комуникација со сите релевантни институции на Косово и со претставници на меѓународната заедница.

Официјалните претставници на НАТО повторуваат дека мисијата на Алијансата на Косово „останува целосно фокусирана на секојдневното спроведување на мандатот на ОН, според Резолуцијата 1244 од 1999-та година, и продолжува да обезбедува мирна, безбедна средина“ и слободно движење за сите заедници кои живеат во Косово “.

Во реакцијата на овој претставник на НАТО се наведува и дека „КФОР продолжува да помага во спроведувањето на најновиот договор за ескалација на тензиите постигнат од страна на Белград и Приштина во рамките на дијалогот овозможен од ЕУ“.

Косовската полиција соопшти дека во оваа акција е запленета стока „шверцувана во износ од стотици илјади евра, што служи како материјален доказ, и која била на различни локации, деловни простории, магацини итн.“

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;