Вучиќ: Порачав ЕУ ДА ЈА „ЗАУЗДА“ ПРИШТИНА, ако не можат НИЕ ЌЕ ГО НАПРАВИМЕ ТОА

13.10.2021
Vesnik.com
Вучиќ: Порачав ЕУ ДА ЈА „ЗАУЗДА“ ПРИШТИНА, ако не можат НИЕ ЌЕ ГО НАПРАВИМЕ ТОА

Српскиот претседател Александар Вучиќ по немирите во Косово, изјави дека му порачал на специјалниот претставник на ЕУ за преговори Белград -Приштина, Мирослав Лајчак, да ја „зауздаат“, ако не се тие во можност, Србија ќе го стори тоа.

„Ми рекоа -„ работиме на тоа “, рече Вучиќ, истакнувајќи дека Приштина има поддршка од барем една западна земја, и не е членка на Европската унија, за денешната акција на северот на Косово.

Вучиќ рече дека Србија била свесна за тоа од своите разузнавачки податоци, како и дека чаури биле пронајдени на северот на Косово со калибар 5,56 милиметри и дека куршумите биле испукани од РОСУ.

Тој рече дека „што и да се случи, Србија и Белград ќе бидат со Србите на Косово“, додавајќи „ ова не го кажува заради формата“.

Тој, исто така, истакна дека претходно им рекол на Србите дека нема да дозволи нова „Бура“, „Блесок“ или погром како оној што се случи во 2014 година, и побара од нив да бидат рационални во своите одлуки.

Тој вели дека Британија, Америка, Германија, но и целата Квинта сакаат целосна независност на Косово и „не им е грижа што ќе прави Приштина“.

„Ниту денес не рекоа – виновни се Албанците. Тие не се загрижени за овие настани на северот на Косово “, рече Вучиќ.

Тој, исто така, рече дека дел од големите сили, од Западот, сакаат да ја „дестабилизираат“ оваа област бидејќи на тој начин полесно можат да управуваат со процесите и да ја ослабнат Србија.

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата

;